Найцікавіше

Основні причини аварій на силосних елеваторах

Недавня аварія силосу на елеваторі на Сумщині — далеко не перша подібна надзвичайна подія в Україні. Вибухи силосів, що дають таку ефектну картинку на фото або на телеекранах, як пояснили в компанії SGS, — лише верхівка айсберга: набагато частіше силоси не вибухають, а лише деформуються. Але причини деформації — ті самі, що й причини вибухів силосів, що спонукало  фахівців елеваторної галузі провести їх ретельний аналіз. За результатами даного аналізу було встановлено наступні проблемні питання:

1.Перевантаження.Поширеною причиною деформації  силосів фахівці називають їх перевантаження. Тому слід пам’ятати про такий показник, як маса зерна, на яку розрахований елеватор, уточнювати її у виробника силоса та вимагати від останнього гарантій по стійкості силоса до навантажень. І не було б зайвим проведення випробувань відразу після спорудження силоса.

2. Помилки при виготовленні. Низка фахівців переконує, що розриває тільки силоси певних виробників. «Ми торгуємо італійськими силосами. Буває, що їх перевантажують. Тоді силоси роздуває, але ще жоден не розірвало за 11 років», — розповів комерційний директор однієї з фірм. Такої ж точки зору притримується менеджер фірми «Петкус Україна» Руслан Демчук: «Ми постачаємо силоси іспанського заводу Simesa. З ними за 40 років ще не було жодного випадку подібного до того, про який нещодавно повідомляли на телебаченні». Щоправда, аварії на силосах трапляються й на Заході, наприклад, у США. Можливо, то були силоси інших виробників?

3. Помилки в проектуванні. Мабуть, мало для кого секретом виявиться те, що хороших фахівців бракує не тільки в сільському господарстві, а й у будівництві та проектуванні. Тож і на етапі проектування та будівництва  припускаються серйозних огріхів. А факторів, які впливають на стійкість силоса, багато, і всі їх потрібно врахувати. Серед них і такі, як вітрові або снігові навантаження, що діють на силос. Помилка при розрахунку цих навантажень може дорого обійтися власнику елеватора.

4. Неякісний метал. «Якось ми були субпідрядниками в Чернігівській області: сушильний комплекс ставила наша фірма, а силоси — інша. Силосів було чотири, і — уявіть собі — всі чотири (!) при навантаженні деформувались. Як виявилося, виробник силосів використав сталь марки 0! Тобто, ту, яка йде на виробництво цвяхів, і, ясна річ, нелеговану», — розповіли в фірмі SGS. «Буває, що використовують неякісні матеріали, в першу чергу метал», — підтвердив комерційний директор фірми «Зернова столиця» Віктор Галич. Тому сумлінні виробники використовують для силосів леговану сталь. І замовникам елеваторів слід звертати увагу ще й на цей момент.

5. Неякісні болти.Натомість Олександр Ютиш, представник компанії «Деметра», вважає головною причиною подібних аварій неякісні метизи. Що ж, болти — теж виріб із металу, як і стінки елеватора. І на них теж намагаються зекономити, хоч ця економія й копійчана. «Причиною руйнування силосів бувають болти з м’якого металу: тоді вони просто “вистрілюють», — продовжує Віктор Галич. Тож не зайве поцікавитися, які болти використовуються при монтажі силоса.

6. Недбалий монтаж.Однак навіть цілковито якісні матеріали не гарантують надійної роботи силоса на довгі десятиліття. Адже частий супутник будівельних робіт у нашій країні — халтура. Особливо зараз, коли кращі наші фахівці будують об’єкти в Польщі, а то й ще далі.

«В процесі монтажу можуть поплутати ребра жорсткості. Або ж поплутати болти: річ у тім, що в верхній частині силоса застосовуються не настільки міцні болти, як у нижній», — пояснив Руслан Думчук. «У Миколаївській області колись розірвало силос через те, що половина болтів не були прикручені», — розповідають фахівці компанії SGS.

7. Дефекти фундаментів.Якщо силос побудований правильно і з якісних матеріалів, він все одно може деформуватися — наприклад, через дефекти фундаменту. «Якщо фундамент нерівний, а силос вирішили відразу завантажити під саму зав’язку, то це теж може бути причиною розриву силоса», — пояснили в компанії SGS. Причому фундамент може деформуватися вже під час повного завантаження силоса. «Через неправильне проектування фундаменту останній під час завантаження може дати нерівномірну осадку. Це може спровокувати падіння силоса», — додає Віталій Галич.

8. Неправильна експлуатація.«Будь-який технічний виріб має своєчасно обслуговуватись, особливо через певний час після здачі в експлуатацію. Існує технічний регламент, який не тільки працівникам, а й власникам елеватора потрібно вивчати і не ігнорувати», — пояснює начальник відділу продажів заводу «Сокіл» Євген Костоянц. «Якщо силос стояв 10 років, а на одинадцятий вибухнув, то причина не в виробнику, а в регламентних роботах», — додав він.

Неправильну експлуатацію відзначає як одну з головних причин аварій на силосах і Руслан Думчук. Він наводить один з найпоширеніших прикладів недбалості під час експлуатації силосів: вивантаження зерна не через центральну засувку, а через бокову. «Якщо замість центральної або разом з центральною відкриваються бокові засувки, зусилля від тиску зерна більше йде на бокові стінки, і силос може деформуватися», — пояснює Віталій Галич. Він, до речі, вважає «людський фактор» при експлуатації елеваторів головною причиною аварій руйнування силосів.

В. Галич розповідає про інші подібні випадки. «Буває, що на елеваторі прогавили самозігрівання зерна. Тоді утворюється «корж», який при вивантаженні нерівномірно тисне на стінки силоса. Відповідно, вони деформуються», — розповідає фахівець. «Трапилося, що аби проштовхнути цей «корж», додумувалися довантажити його зверху. Не дивно, що ребра жорсткості почали ламатися, і силос нахилився», — додав він.

9. Вібрація.Ще одним фактором, що сприяє руйнуванню силосів, фахівці фірми SGS називають вібрацію — наприклад, від проходження залізничних составів, якщо елеватор стоїть недалеко від залізниці.

Взагалі ж, як підсумовує Віталій Галич, фатальними можуть виявитися відразу кілька факторів. Тому потрібно індивідуально аналізувати кожен випадок.

Повідомляє Пропозиція

 

 

Перейти ВВЕРХ