Найцікавіше

Вагомість глибокорозпушувачів при консервувальнму обробітку ґрунту

Правильний вибір системи основного обробітку ґрунту з урахуванням його  типу, зональних  кліматичних умов та обраної сівозміни одночасно вирішує проблему  досягнення  високого  рівня врожайності. Остання, своєю чергою, залежить від низки важливих чинників:  достатнього  вологозабезпечення  рослин у процесі вегетації, рівня фінансових і матеріальних витрат на проведення ґрунтообробітку. Операції із системи основного обробітку ґрунту дають змогу вести  землеробство з дотриманням екологічних вимог та забезпечують збереження родючості ґрунтів. Сьогодні, з урахуванням кліматичних змін, система обробітку ґрунту під назвою «консервувальна» набуває в Україні  все більшого  розвитку.

Дослідженнями вітчизняних науковців встановлено, що консервувальний обробіток можна  впроваджувати за різних обсягів сільськогосподарських угідь залежно від рівноважної щільності ґрунту, сівозміни, техніко-технологічного забезпечення господарства.

Консервувальна система обробітку менш енерговитратна, порівняно з традиційною, і щодо  технічного забезпечення її реалізації має свої резерви мінімізації витрат. Головний елемент  консервувального обробітку ґрунту — глибокорозпушувач. Це ґрунтообробне знаряддя має низку  переваг:  енергозаощадження, яке забезпечується зменшеними, порівняно з плугом (на 10–17%)  витратами пального, вищим рівнем накопичення та збереження вологи. У результаті застосування  глибокорозпушувача вдається зосередити на 15–30 мм більші запаси продуктивної вологи в  метровому шарі ґрунту, ніж за інших видів його обробітку. Консервувальний обробіток ґрунту в Україні виконують за допомогою глибокорозпушувачів як українського, так і закордонного  виробництва. Розглянемо детальніше особливості їхньої конструкції та роботи на прикладі деяких з них.

Французька компанія Kuhn розробила 17 моделей лінійних глибокорозпушувачів серії 4830, призначених для глибокого розпушення ґрунту задля його розущільнення. Агрегатують їх із тракторами потужністю від 160 до 600 к. с. Лінійні глибокорозпушувачі серії 4830, залежно від  кількості робочих органів (глибокорозпушувальних  лап), виготовляють із суцільною (4–7 стійок) або складеною (6–9 стійок) рамою. Залежно від вимог господарства, ці стійки можна встановити на відстані 76, 91, 96 або 102 см одна  від одної.

Глибокорозпушувач 4830 складається з причіпного пристрою, рами, опорних коліс, робочих органів  (дисків та глибокорозпушувальних лап). Триточковий навісний пристрій III категорії — це конструкція  із двобрусової рами, яка складається із посиленого структурного сталевого профілю з поперечним  перетином 150 х 150 мм.  Також  виробник  передбачив  ситуацію:  якщо  трактор,  із яким має агрегатуватись  глибокорозпушувач,  не обладнаний  триточковою  навісною системою,  то ґрунтообробне  знаряддя  обладнують  спеціальним  зчіпним пристроєм.

Для того, аби агрегат мав можливість якісно виконувати технологічний процес на полях із великою  кількістю пожнивних решток, у стандартній комплектації глибокорозпушувача перед кожним робочим органом (лапою) передбачено можливість встановлення різального диска діаметром 550 мм та завтовшки 6 мм. У такому разі робочий тиск на ґрунт становить 250 кг, чого більш ніж достатньо  для  якісного виконання роботи. Регулювання глибини обробітку ґрунту виконується за допомогою  опорних пневматичних коліс, що гарантує дотримання однакової глибини обробітку ґрунту на різних типах ґрунтів та полях із нерівною поверхнею.

Глибокорозпушувач Cultiplow Platinum виробництва фірми Agrisem (Франція) призначений  для  безполицевого розпушення ґрунту із забезпеченням бажаної його пористості. Глибокорозпушувачі  Cultiplow моделі Platinum виготовляють із робочою шириною від 2,5 до 8 м, кількістю глибокорозпушувальних лап від 3 до 11 шт. Агрегатують їх із тракторами потужністю від 90 до 550 к. с.

Глибокорозпушувач Cultiplow Platinum складається з таких основних частин: рами, навісного  пристрою, глибокорозпушувальних робочих органів, котків та дисків.

Навісний пристрій глибокорозпушувача  ІІІ категорії забезпечує триточкове агрегатування машини з енергозасобом.

Мостова рама — це жорстка конструкція на основі профільних сегментів з поперечним перетином  200 х 200 мм. Великий кліренс рами  (100 см) забезпечує вільне проходження рослинних решток без ризику забивання робочих органів.

Американський виробник сільськогосподарської техніки — Great Plains — для проведення  консервувального обробітку на полях пропонує аграріям глибокорозпушувачі моделі SS 0300 (з 3, 4, 5 і 6-ма стійками та робочою шириною захвату 2,5; 3; 3,5 та 3,4 м відповідно). Мінімальна потужність  трактора для  агрегатування з глибокорозпушувачами становить 50 к. с. на одну стійку, тобто від 150 до 300 к. с.

Глибокорозпушувач моделі SS 0300 від фірми Great Plains призначений для руйнування надмірно ущільнених шарів ґрунту, які утворюються внаслідок дії на ґрунтову поверхню таких машин, як плуги,  дискові борони та культиватори.

Глибокорозпушувач моделі SS 0300 складається з навісного пристрою, рами, глибокорозпушувальних  стійок із лапами, прикочувальних котків та опорних коліс. Рама глибокорозпушувача виготовлена з високоміцних труб товщиною профілю 9,5 мм, що забезпечує її надійність та довговічність.

Вітчизняний виробник техніки ТОВ «Краснянське СП “Агромаш”» (с. Красне Вінницької області) 2010  року поєднав українську та французьку технології безполицевого обробітку ґрунту й створив  глибокорозпушувачі серії ЧГ. Запропонована аграріям техніка спільного виробництва ТОВ «Краснянське СП “Агромаш”» і французької фірми Agrisem International відповідає сучасним  технологічним та екологічним вимогам, до того ж з економічної точки зору вона доступніша для українського аграрія, ніж задорога закордонна.

Навісні чизель-глибокорозпушувачі ЧГ-40, ЧГ-40-01, ЧГ-40-02, ЧГ-5,5 з робочою шириною захвату  4, 2, 3 та 5,5 м відповідно призначені для виконання  глибокого розпушування ґрунту та його щілювання. Чизель-глибокорозпушувачі ЧГ-40; ЧГ-40-01; ЧГ-40-02 та ЧГ-5,5 мають однакову конструкцію базових вузлів і різняться між собою лише шириною захвату та деякими відповідними конструкційними параметрами.

ТОВ НВП «Білоцерківмаз» (м. Біла Церква) виготовляє серію глибокорозпушувачів типу ГР. Глибокорозпушувачі типу ГР випускають у  таких модифікаціях: ГР-1,8; ГР-2,5;  ГР-3,4; ГР-4,3 (навісний варіант) та  ГР-4,5; ГР-5,4; ГР-6,3 (напівпричіпний  варіант). Ширина захвату глибокорозпушувачів  відповідає числовому значенню, вказаному в маркуванні машини. Агрегатують їх із тракторами  потужністю від 90 до 500 к. с.

Консервувальний обробіток ґрунту на основі глибокорозпушувачів наразі динамічно  впроваджується. Це перспективний та перевірений роками агроприйом, що забезпечує  ресурсозбереження в рослинництві, вирішує проблему вологозбереження для нормальної вегетації  рослин з урахуванням кліматичних умов, зональних особливостей та обраної сівозміни, мінімізує фінансові витрати, задовольняє екологічні вимоги та сприяє підвищенню родючості ґрунтів.

Ринок України досить насичений машинами для виконання глибокого обробітку ґрунту. Проте  не всі вони характеризуються таким показником, як універсальність, тобто здатність працювати,  скажімо, за переходу господарства від традиційної до нульової технології ґрунтообробітку, коли  потрібне максимальне збереження пожнивних решток на поверхні поля. Ну й не секрет, що нині навіть деякі  «нульовики» обробляють заїжджені краї полів за допомогою глибокорозпушувачів.  Описані в цьому матеріалі машини відмінно себе зарекомендували під час проведення польових  робіт за будь-якої технології землеробства. Їхні технологічні особливості сприяють якісному  виконанню глибокого, до 45 см, обробітку ґрунту без обертання скиби і, крім того, обмежують  надлишкове його розущільнення та забезпечують збереження рослинних решток на поверхні поля, що є резервом можливостей для скорочення витрат пального, економії ресурсів та переконливим  прикладом екологічних переваг.

 

 

Перейти ВВЕРХ