РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Трактор John Deere 8335R

Ціна: 140000$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Сівалка John Deere 1780 Planter

Ціна: 20000$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Зерновоз MAN 26.480 TGA

Ціна: 33300$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Трактор John Deere 8335R

Ціна: 108500$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Зерновий причіп-перевантажувач BERGMANN GTW-25

Ціна: 28000$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Сівалка John Deere 1780 Плантер

Ціна: 20000$
Купити

Найцікавіше

Вовчок 8-ї раси

Нещодавно виробники соняшнику дізналися неприємну новину: з’явилася вже 8-ма раса цього паразита. Тож вовчок продовжує поширюватися Україною. Адже основна зона поширення вовчка — Причорноморський регіон. Взагалі ж вовчок досить поширений на посівах у багатьох країнах. За різними даними, щороку він уражує понад 8 млн гектарів соняшнику.

І щороку фермери спостерігають появу паразита на гібридах, що їх він раніше не уражував. На території України вовчок поступово поширюється зі сходу й південного сходу дедалі глибше в центральні регіони країни та на північ. У Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, Донецькій та на півдні Одеської області ситуація з вовчком вже критична – тут трапляються особливо агресивні раси. І повільно, але впевнено вовчок йде далі на північ.

Як розповіла спеціаліст Інституту олійних культур НААН України Наталія Шугурова, цього року вовчок бачили вже в Київській, Житомирській та Чернігівській областях. Звичайно, там його ще не так багато, як на півдні, тому що там трохи нижчі температури, але він починає пристосовуватися до погодних умов центрального регіону України та проростати в даних природних умовах.

“Оскільки соняшник у нашій країні — найрентабельніша культура, він все одно буде просуватися в центр та на північ країни, а разом з ним буде розповсюджуватися і вовчок. Це лише питання часу”, — говорить Наталія Шугурова.

 Спільна еволюція паразита й хазяїна призводить до появи нових рас вовчка, здатних долати імунітет стійких до нього сортів і гібридів. У ході сортооновлення зі зникненням старих сортів і гібридів зникають і старі раси вовчка, а в процесі мутацій з’являються нові, які пристосовуються до нових генотипів хазяїна.

Одна доросла рослина-паразит може давати до 500 тис. нового насіння, а зберігати свою життєздатність в грунті вони можуть до 20 років. Проростає насіння паразита за слабкокислої реакції ґрунту, вологості 70-85% і температури 16-25°С під впливом кореневих виділень рослини-господаря. Цим пояснюється сильний розвиток вовчка за посушливої погоди.

Паразит самозапильний та здатний швидко та легко розповсюджуватись — переноситься вітром, дощем, комахами, тваринами та іншими способами на великі відстані до 20 км. Втрати насіння соняшнику завдяки паразитичній діяльності вовчка досить великі, за що його називають «чумою XXI століття». Це пояснюється здатністю паразита знизити врожайність соняшнику на 30–70%.

Виростити стійкі до паразита сорти досить важко з огляду на те, що вовчок швидко пристосовується, продукуючи нові раси вовчка. В останні роки саме ця проблема є найбільш актуальною при вирощуванні соняшнику. Адже перш ніж вдається помітити появу паразита, проходить до 1,5–2 місяців з моменту його проростання і прикріплення до хазяїна. А тим часом рослини-господарі відстають у рості, кошики виростають дрібними, а насіння вміщує менше олії. До того ж, ослаблені рослини більш сприйнятливі до хвороб, зокрема білої гнилі та іржі.

Оскільки, вовчок — перехресник, нові раси виникають постійно перехрещуючись між собою, незалежно від волі людини. В Україну завозяться гібриди іноземної колекції, розміщуються насінницькі посіви. “Щоправда, зараз слово «раса» не зовсім коректне, науковці кажуть «популяція», оскільки в популяції рас дуже багато, і раси не ідентифіковано», — зазначає Наталія Шугурова.

На сьогодні відомо вісім рас паразиту (A, B, C, D, E, F, G, H), який постійно мутує, тому з часом їхня кількість збільшується і боротися з вовчком стає все важче. З них останні три найбільш вірулентні. Але за останніми даними, як повідомляє Н. Шугурова, у нас вже існує не тільки 8-ма раса, у нас їх вже дуже багато, серед них: G +, G ++, G +++.

«Для захисту посівів соняшнику від вовчка слід дотримуватись організаційно-господарських заходів та використовувати якісне насіння стійке до паразита», — говорить Н. Шугурова.

Зменшити навантаження можна кількома способами:

 Організація та дотримання розумної сівозміни. Цей спосіб полягає в поверненні соняшника на одне і те саме поле не раніше ніж через 6–7 років. Але, на жаль, дотримуватися таким чином вирішення даного питання досить важко з економічних причин.

ФітомізаВикористання біологічних методів.  За радянських часів на біофабриках вирощувалася і випускалася на поля у період з’явлення квітконосів паразиту мінуюча мушка Фітоміза. Вона в свій час була досить популярною та ефективною, адже живилася лише насінням паразита, виїдаючи його повністю. Ще одним біологічним методом є зараження вовчка спеціальним грибом Fusarium orobanche, який уражує саме рослину-паразита.

Провокаційні посіви. Сіють або соняшник, нестійкий до вовчка, і скошують його до появи насіння, тобто через 35–40 днів після сходів, або проводили регулярні посіви кукурудзи декілька років поспіль. Вони давали поштовх до проростання насіння вовчка до 80%, а потім сходи вовчка гинули, що теж зменшувало чисельність паразита. Для провокаційних посівів використовуються також гороху або соя, які стимулюють проростання вовчка, але не уражуються ним.

Селекційний спосіб полягає у створенні сортів гібридів стійких до вовчка.

Гібриди соняшнику Тунка селекції Limagrain та ЕС Белла компанії “Євраліс” — це найбільш популярні, високопродуктивні та стійкі до вовчка гібриди соняшнику французької селекції. Але, як говорить Наталія Шугурова, навіть, використовуючи ці гібриди, на жаль, вже в цьому році був виявлений одиничний прояв вовчка. Це означає, що в наступному році спостерігатиметься 0,5-1 квітконоса на одну рослину, а це вже багато. А через 2 роки можна прогнозувати масове заселення. Серед українських гібридів відносно стійким до 8 рас Н. Шугурова назвала Регіон.

Ефективним гібридом соняшнику турецької селекції є Рейна — даний гібрид соняшнику стійкий до 8 рас вовчка, що в комплексі з толерантністю до посухи дає змогу вирощувати Рейну в таких складних регіонах, як Донецька, Запорізька, Дніпропетровська, Херсонська області.

Явною перевагою цього гібрида є турецька селекція, особливість якої полягає в орієнтації на стійкість до посухи і максимальній кількості рас вовчка. Ці дві головні проблеми заважають турецьким фермерам збирати великі врожаї соняшника, тому селекціонери успішно вирішили їх за допомогою гібриду Рейна.

В сучасних умовах проти вовчка використовують також хімічні засоби захисту рослин, які на жаль загрожують великим ускладненням. Попри те найбільш ефективним є застосування гербіциду Євро-лайтнінг, який знищує практично всі можливі раси вовчка за норми витрати 1,2 л/га.  Але цей гербіцид можна використовувати лише на сортах, стійких до імідазолінонів, натомість класичний соняшник та соняшник стійкий до Гранстару не витримують такого сильного гербіциду.

 

 

Розкидач міндобрив AMAZONE ZA-M 1501

Технічний стан
Ціна: 5000$
Купити

Зерновоз MAN 26.480 TGA

Технічний стан
Ціна: 37500$
Купити

Мотопомпа Honda WT40X

Технічний стан
Ціна: 33300 грн.
Купити

Самохідний обприскувач New Holland SP 275F

Технічний стан
Ціна: 170000$
Купити

Бочка 16 м3

Технічний стан
Ціна: 95000 грн.
Купити

Фреза Grimme GF75-4

Технічний стан
Ціна: 9900$
Купити
Перейти ВВЕРХ