Найцікавіше

Перспективи вирощування нуту

На 200 гектарах нуту господарство може зібрати приблизно 400 т бобів і виручити за них до  320 тисяч євро. Такими розрахунками ділиться аналітична компанія Pro-Consulting.

На створення такого господарства «з нуля» знадобиться €425-450 тис. З них третина піде на технічне оснащення, до 27% складуть витрати на посівну кампанію, ще 19% — купівля права на оренду землі. Решта буде спрямована на поповнення обігового капіталу, управління, оренду земельної ділянки та ін.

Часові витрати на виконання підготовчих робіт (купівля техніки, права на оренду землі, буріння свердловини, будівництво ангара) оцінюються в 2 місяці. А продажі стартують із жовтня першого року діяльності.

Прогнозовану врожайність аналітики оцінюють в 2 т/га, ціну реалізації на внутрішньому ринку —в €786 за тонну.

У Pro-Consulting говорять, що рентабельність продажів складе 52%. Окупність проекту — 20 місяців, тобто менше ніж 2 роки.

При цьому варто зазначити, що багато чого буде залежати від рівня світових цін на нут. Сьогодні вони демонструють знижувальну тенденцію. Основний тиск справляє сезонний фактор, низький попит трейдерів, підвищення ввізних мит до Індії, а згодом і повна заборона країною імпорту бобових.

Експерти зазначають, що політика Індії призвела до суттєвого зниження цін на нут. Додатково тисне на вартість бобової зменшення попиту. Минулого сезону Індія отримала добрий урожай нуту — 9,4 млн т, він на 32% перевищив показник попереднього року.

Проте окрім Індії важливими ринками збуту бобових є Туреччина, Пакистан, М’янма, Нідерланди та ряд інших країн.

До слова, у 2018 році Україна зібрала 55 тис. т нуту — майже вдвічі більше, ніж роком раніше, коли врожай склав 30 тис. т.

При цьому в Україні середня врожайність нуту є значно вищою за світову тонну з гектару. Наприклад, у Вінницькій області врожайність становить близько 2,3 т/га, в Запорізькій — 1,3 т/га, на півдні України збирають до 2,5-3 т/га.

Повідомляє AgroDay
Перейти ВВЕРХ