buy aleve online sildenafil citrate 100mg online india buy xalatan generic propranolol online
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Трактор John Deere 8335R

Ціна: 140000$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

ADR цистерна ATCOMEX A-20

Ціна: 8300$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Сівалка John Deere 1780 Planter

Ціна: 20000$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Сівалка Monopill SE 24 Kverneland

Ціна: 14900$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Зерновоз MAN 26.480 TGA

Ціна: 37500$
Купити
РОЗСТРОЧКА ДО 12 МІСЯЦІВ

Бензовоз MAN TGA 19.293

Ціна: 18300$
Купити

Найцікавіше

Перспективи вирощування фізалісу в промислових масштабах

Фізаліс — культура для України не нова. Її вирощують тисячі дачників по всій Україні. Багато з них роблять з фізалісу смачне варення або консервують його. Однак, як уточнюють науковці аграрного університету Пердью (США), у світі нараховується щонайменше 70 видів фізалісу (за деякими даними — до 90), та лише кілька з них мають промислове значення.

Фізаліс, який вирощують українські дачники, поділяють на два різновиди: овочевий і садовий, або декоративний. Як можна здогадатися з назви, перший вирощують заради плодів масою від 20 до 150 г, які нагадують помідори, другий — заради… обгорток навколо плоду, які нагадують жовті напівпрозорі ліхтарики, іншими словами — для краси.

Овочевий фізаліс добре прижився на території колишнього СРСР, де виведено низку зимостійких сортів. Але тут є один нюанс.

Овочевий фізаліс — це робоча назва виду Physalis philadelphica. Садовий, тобто той, що на території колишнього СРСР вирощують як декоративний, має наукову назву Physalis franchetii.

Натомість фізаліс, плантації якого масово насаджують у низці країн світу — це так званий ягідний фізаліс з плодами масою до 12 г, що відноситься до видів Physalis pruinosa (суничний) або Physalis peruviana (перуанський).

Другий більш урожайний: один з дослідів у США показав урожайність суничного на рівні 3,1 т/га, а перуанського в тих же умовах — 3,5–6 т/га. Також до ягідних зараховують види Physalis pubescens (опушений) і Physalis floridana (флоридський), які наразі вирощують лише любителі.

Чому ж у світі роблять бізнес не на тих видах і сортах, що поширені в Україні на сьогодні? Самі українські й російські дачники пишуть, що смак овочевого фізалісу часто розчаровує. Смачні плоди, за їх відгуками, вдається виростити лише тоді, коли цьому сприяє погода, тобто, коли багато сонця, а опадів небагато. В протилежному ж випадку овочевий фізаліс доводиться консервувати, маринувати, варити варення — іншими словами, якщо погода підвела, господині кличуть на допомогу свої кулінарні таланти.

Як приклад широкого комерційного впровадження фізалісу наводять США. Але там підприємницькому таланту місцевих фермерів сприяє сама природа. Адже батьківщина фізалісу, цього пасльонового родича томату і картоплі — саме американський континент. Та серед країн, де фізаліс вирощується в промислових масштабах, переважають тропічні: Колумбія, яка є найбільшим у світі виробником цієї культури, Бразилія, Уганда, Індія, Малайзія, Філіппіни, Венесуела, Габон, Еквадор, Австралія, південний Китай, американський штат Гавайї.

Втім, вирощують фізаліс і в Англії та Нідерландах.

Вся різниця в тому, що в тропічних країнах фізаліс вирощують як багаторічний кущ, а в помірному кліматі – в однорічній культурі.

Ягідний фізаліс часто вирощується з насіння. Як уже було сказано, насіння дуже дрібне: маса 1000 насінин становить усього 3,5–5,6 г. Відтак гектарна норма насіння — 70 г. Покращити результати допомагає повітряна очистка насіння.

В Англії рослини, висіяні навесні, плодоносять з серпня і до морозів. Голландські фермери Пітер і Йосе Мулдери підтверджують це: у них фізаліс перуанський теж починає плодоносити щонайраніше на початку серпня, а закінчує з першим нічним заморозком.

В промислових масштабах фізаліс вирощують зазвичай через розсаду. Оскільки фізаліс — родич томату, то підготовка грунту під нього приблизно така сама. Якщо субстрат для вирощування розсади готують самостійно, то для нього беруть 2 частини грунту, 1 частину піску і додають перегній.

У США, в однорічній культурі, висаджують рослини за схемою 1,2х1,2 м, що становить майже 7000 шт./га. На більш родючих грунтах рослини висаджують рідше.

Садять фізаліс на гряди заввишки 20 см. Під посадку вносять комплексні добрива і органічні — наприклад, 25 т/га курячого посліду. Внесення разом з органічним добривом торфу суттєво підвищує врожайність. Внесення по листу 1%-го розчину хлористого калію перед цвітінням і після покращувало якість плодів.

Для покращення запилення в Англії рослини струшують або практикують легке обприскування чистою водою. Часто фізаліс радять обрізувати. Вона не тільки полегшує роботу на плантації, догляд за нею і збирання врожаю, але й суттєво впливає на розмір ягоди.

Фізаліс перуанський зацвітає приблизно через 80 днів після висадки розсади, а плоди дозрівають через 90–150 днів після висадки. 1 рослина дає близько 300 плодів або близько 3 кг врожаю. Знімати плоди слід дуже обережно. В дощову або вологу погоду плоди не знімають — слід дочекатися, поки вони висохнуть. Вологі ягоди слід радять підсушити на сонці. Вибірки проводять вручну кожні 2–3 тижні. Дехто струшує ягоди і збирає їх із землі з метою отримати більш рівномірно достиглу продукцію.

Середня врожайність становить близько 3 т/га.

Продуктивність збиральника становить приблизно 18 л ягід на день на початку та в кінці сезону і 90 л на день у його розпал.

Після збирання потрібно розлущувати оболонку, яку рослина утворює навколо плодів. Якщо робити це вручну, то продуктивність становить 4,5–5,5 кг/год. Однак в Університеті шт. Гавайї розробили механічну установку, яка робить це в 4–5 разів швидше.

 В сухих умовах ягоди можуть зберігатися кілька місяців. Якщо ягоди планується транспортувати, краще не розлущувати оболонку.

Фізаліс залишається нішевою культурою, маловідомою широкому споживачу. Однак спроби просування його на ринок були успішними. Так, в Англії під час 2-ї світової консервований фізаліс продавався невеликими партіями. А зараз, як розповідають очевидці, у США на фермерських ринках ці ягоди розлітаються, як гарячі пиріжки.

А нещодавно у фізаліса з’явилися нові перспективи стати «другою суницею», як дехто пророкує, натякаючи на популярність серед споживачів ягід. І все завдяки найновішим генетичним технологіям – так званому генетичному редагуванню. Як заявили дослідники Медичного Інституту Говарда Х’юза, завдяки цьому вдалося позбутися недоліків цієї культури, що заважають її промисловому вирощуванню.

У природі фізаліс широко розростається, формуючи дрібні (менше 1 г) ягідки. Завдяки генетичному редагуванню рослину вдалося зробити компактнішою, завдяки чому вона дає більше зав’язі і крупніші плоди.

Зараз команда дослідників працює над вдосконаленням відтінку і смаку ягід. Однак просування фізалісу на ринок вимагатиме великих зусиль.

Повідомляє журнал Пропозиція

Дискова борона Gregoire Besson Big Chief XRVL

Технічний стан
Ціна: 23000$
Купити

Мотопомпа Honda WT40X

Технічний стан
Ціна: 33300 грн.
Купити

ADR цистерна ATCOMEX A-20

Технічний стан
Ціна: 8300$
Купити

Зерновий причіп-перевантажувач BERGMANN GTW-25

Технічний стан
Ціна: 28000$
Купити

Бочка 16 м3

Технічний стан
Ціна: 95000 грн.
Купити

Бензовоз MAN TGA 19.293

Технічний стан
Ціна: 18300$
Купити
Перейти ВВЕРХ