Найцікавіше

Секрети солеваріння від дрогобицьких виробників

Подивитися на унікальне виробництво в Дрогобичі приїжджають туристи з усього світу.

Майже 900 років варять сіль і технологія за цей час не змінювалася. З-під землі видобувають природний розсіл і ніякої хімії у виробництві не застосовують. У Дрогобичі на Львівщині працює один з найстаріших в Європі солевиварювальний заводів. Солі виробляє небагато, але подивитися на унікальне виробництво приїжджають туристи з усього світу. У старих печах потріскують дрова. І хоча автоматики в цеху немає, в ваннах – над печами – температура завжди однакова. Виварюють сіль з розсолу, який добувають тут же – на території заводу. Ніякої хімії у виробництві не застосовують.

Ось рассолозборнікі, в яких відстоюють розсіл, видобутий із шахти. У гігантських дерев’яних ваннах рідина відстоюється від глини і гіпсу, які закачуються разом з сіллю. Колись на заводі були шахти, сьогодні ж працює тільки одна. У шахті на глибині 50-ти метрів тече природний соляної потік. З висоти його не видно, але якщо прислухатися, то почуємо його звук. Аналогів цьому природному чуду в Україні немає. З одного літра розсолу на виході – триста грамів солі.

“Мільйони років тому – це був міоцен – було тут море. І коли Карпати піднімалися, формувалися як гори. Море йшло – і утворювалися лагуни, і в лагунах початок кристалізуватися більше кухонної солі”, – розповідає технолог і гідрогеолог Оксана Бунда. Колись в Дрогобичі виварювали 10 000 тонн солі на рік і возили по всій Європі, зараз – трохи більше ста тонн, які розходяться в основному по району.

Але своїм колоритом старенький державний завод приваблює туристів з усього світу. Нещодавно сюди почали водити екскурсії. Якби вкласти кошти в інфраструктуру, – кажуть на солеварні, – тут можна було б зробити бальнеологічний курорт, який за лікувальними властивостями не поступалася б Мертвому морю.

Перейти ВВЕРХ