Найцікавіше

Причина кліматичної нестійкості європейської пшениці в недопрацюванні селекції

Тільки в Фінляндії характеристики кліматичної «незалежності» культури виявилися на висоті   Згідно з останніми даними, Європа вирощує 1/15 частина світових обсягів пшениці. Саме тут розташовані і два лідера даної галузі – Нідерланди і Франція.

Як вдалося встановити дослідникам, селекція призвела до того, що багато культур стали менш стійкі до кліматичних змін. Так, саме даними фактором пояснюють 31-51% відхилень від середньої врожайності пшениці в Західній Європі, 23-66% – у Східній Європі, 15-45% – в південній частині Європи.   Погіршення стійкості до змін погоди почало проявлятися особливо яскраво після 2000-х років. Найсильніше воно стало помітно в Чехії, а потім в 2003 році в Німеччині, після – в Іспанії, а потім спад фіксувався в Словаччині і Данії.

Єдиною країною, де показники стійкості до клімату не тільки не змінилися, але і, навпаки, покращилися, стала Фінляндія.   На думку фахівців, даний процес обумовлюється зниженням генетичної різноманітності.

На думку авторів дослідження, сучасні методи селекції необхідно переглянути, особливо для тих країн, де погода нестійка. Так, урядам необхідно зробити більш гнучким регулювання роботи селекціонерів і організувати постійний обмін даними про врожайність сільгоспкультур і їх стійкості до кліматичних змін.

Перейти ВВЕРХ