Найцікавіше

Український чорнозем втрачає родючість

Земля – найцінніше багатство нашої країни і від її раціонального та ефективного використання залежить добробут народу. Визначення рівня раціонального використання земельних ресурсів у розвинутих країнах світу проводиться шляхом порівняння частки орної землі до загальної площі сільгоспугідь. У США цей показник становить 20,3%, Канаді — 4,6, Нідерландах — 24,3, Німеччині — 37, Франції — 34,7%. Сільськогосподарські землі в Україні займають 71,5% до загальної площі землі, в тому числі орні — 55,5%. Вміст гумусу в українських грунтах знизився із 3,5 до 3% за останні 20 років. Такими є результати господарювання, коли землекористувачі не дбають про сівозміни, про лісозахисні смуги на полях, порушують агрономічні закони.

Землекористувачі самі внаслідок діяльності порушують баланс поживних речовин у грунті. Про такі наслідки господарювання на українських землях  розповів Олександр Іващенко, головний науковий співробітник Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України.Експерт зазначає, що лісозахисні смуги на полях втратили господаря, і люди масово вирубують їх на дрова. При цьому поля втрачають захист від вітрів, а ґрунти — від ерозії.

Ще одна причина, через яку грунти втрачають родючість: фермери часто сіють культури, які можуть принести швидкий прибуток, але притому виснажуть землю: сою, соняшник, ріпак. Вони порушують агрономічні закони, забуваючи про сівозміни. Дотримання сівозміни (чергування рослин) є однією з умов одержання гарного врожаю. Рослини краще ростуть та менше хворіють.

Олександр Іващенко вважає, що держава має контролювати землевласників, як у країнах ЄС. Так, у Німеччині через порушення правил користування землею власнику навіть можуть заборонити обробляти його ділянку.

 

Перейти ВВЕРХ