Найцікавіше

Основні причини пожеж на елеваторах

Пожежа на елеваторі – це не тільки велике лихо й загроза життю, але й значні фінансові втрати. Особливо дотримання правил протипожежної безпеки стає актуальним взимку, коли зерносушарки перебувають в активній фазі роботи. Тож аби уникнути «пекельних ситуацій» на елеваторі, Landlord пропонує ознайомитися із найрозповсюдженішими причинами пожеж.

В Україні доволі розвинута інфраструктура елеваторів, яких по усій країні налічується 1256. Переважна більшість із них – ще спадок Радянського Союзу, де системи протипожежної безпеки як мінімум застарілі. Сучасні зерносушарки куди більш прогресивні, й технологічно обладнуються за останнім словом техніки. На них встановлюються комп’юторизовані системи протипожежної безпеки та використовується безпечний матеріал. Проте навіть у таких, здавалося б, наднадійних зерноскладах (не говорячи вже про радянські) трапляються нештатні ситуації, про наслідки яких зайвий раз нагадувати не варто.

Особливо гостро постає це питання в зимовий період, коли загроза загоряння на елеваторах підвищується у рази. Забиті під зав’язку зерносушарки перебувають в активному робочому процесі, відтак дотримання технік протипожежної безпеки стає як ніколи актуальним.

Тож, аби уникнути лиха й зберегти термінал з продукцією в цілісності, Landlord розповідає про найрозповсюджені причини пожеж.

Причини

Неправильна експлуатація. (Пов’язана із низьким рівнем кваліфікації робітників, яких набирають, як правило, на сезонну роботу).

Порушення температурних режимів під час сушіння. (Бували випадки, коли сушильники не звертали уваги на шкалу – Цельсія або Фаренгейта – вказані на температурному режимі. В результаті виставляли граничну температуру, що призводило до загоряння).

Недотримання чистоти в зерносушарках. (Сушарки треба постійно перевіряти, щоб в них не накопичувалося сміття. Якщо воно накопичується – починає горіти).

Несвоєчасне спорожнення зерносушарок. (У неспустошених зерносушарках можуть виникнути небезпечні зони, так звані осередки займання. Тому сушарки потрібно опорожнювати раз у тиждень, а у роботі із соняшником –  кожні три-чотири дні).

Неякісно очищене зерно. (У такому випадку рух зерна відбувається дуже нерівномірно, що призводить до утворення зон, які не підлягають масообміну. У таких зонах відбувається перегрівання, що за умови потрапляння розпечених радикалів, призводить до пожежі).

Наявність у сушарках ДСП. (Вогонь в обшивці вважається найнебезпечнішим. Полум’я по коробу піднімається вгору і візуально важко визначити, де саме осередок займання. Дим – в одній частині, а горіння відбувається в інший. Для локалізації пожежі необхідно демонтувати всю ізоляцію, що вимагає чимало часу й псує зерно).

Використання неякісних матеріалів при будівництві елеватора. (Траплялися випадки пошкодження паливних пристроїв. Їх деформація відбувалася через низькоякісний матеріал, який завод-виробник використав замість пожежностійкої нержавійки).

Потенційними джерелами запалювання в межах виробничих приміщень елеватора можуть слугувати:

 • теплові прояви від механічного тертя (нагрівання підшипників без змазки, пробуксовування пасових передач, транспортних стрічок норій тощо);
 • електричні розряди (іскри) статичної електрики, які призводять до вибуху пило-повітряної суміші відповідної концентрації;
 • іскри від ударів металу (наприклад, пошкодження лопатей вентиляторів чи попадання на них металевих предметів, що викликає іскроутворення);
 • несвоєчасне очищення магнітних сепараторів від пилу, бруду та легких фракцій зерна, що призводить до утворення гранично допустимої концентрації пило-повітряної суміші;
 • іскри в комутаційних пристроях у момент замикання та розмикання електричних кіл (наприклад, електродвигунів, світильників тощо);
 • свідоме або неуважне порушення правил пожежної безпеки (паління на робочих місцях, виконання зварювальних робіт, нагрівання шківів для їх зняття з валів тощо);
 • теплохімічні реакції (самозаймання зерна при порушенні умов його зберігання) та теплофізичні процеси.

На елеваторі пожежа може поширюватися:

 • перероблюваною сировиною, що зберігається чи транспортується;
 • не прибраним пилом на будівельних конструкціях і на обладнанні;
 • незахищеними отворами (дверними та віконними прорізами, вентиляційними шахтами тощо);
 • технологічними комунікаціями – електросиловими каналами і шахтами;
 • технологічним обладнанням й елементами будівельних конструкцій;
 • вентиляційними та аспіраційними системами;
 • з’єднувальними галереями.
Повідомляє Landlord
Перейти ВВЕРХ