Найцікавіше

Вітчизняні аграрії скорочують посіви гречки

Вітчизняні аграрії  продовжують скорочувати посівні площі під гречкою через масовий вихід на вітчизняний ринок неякісної та дешевої крупи, походженням з Російської Федерації.

«У 2018 році ми скоротили посіви гречки на господарстві майже в два рази – до 150 гектарів. А в цьому році вже взагалі не плануємо вирощувати гречку, тому що це практично не приносить жодного прибутку. Неякісна російська гречана крупа завозиться на вітчизняний ринок за ціною близько 10,5 тисяч гривень за тонну. І для того, щоб український продукт зовсім не втратив конкурентоспроможність на полицях магазинів, виробники вимушені реалізовувати гречку на круп’яні заводи за ціною близько 6,5-7 тисяч гривень за тонну. Але ці кошти не перекривають затрати на її вирощування», – повідомив учасник ВАР, директор СТОВ «Перемога» (Київська область) М.Малієнко.

Заступник голови ВАР Д.Марчук зазначив, що, згідно з даними Міністерства аграрної політики і продовольства, українські аграрії у 2018 році скоротили вирощування гречки порівняно з 2017-м на 30,47% – до 0,15 мільйонів тон. При цьому засіяно гречкою у 2018 році було 104,68 тисяч гектарів, тоді як у 2017 цей показник становив 184,74 тисяч гектарів.

Вимушене скорочення посівів гречки, у свою чергу, ставить під удар українську галузь бджільництва, тому що альтернативи цій культурі,  як медоносу не існує.

«Динаміка невтішна. Якщо не буде вжито заходів, що сприятимуть обмеженню імпорту крупи з країни-агресора, аграрії продовжуватимуть скорочувати посіви гречки. І зрештою замість того, щоб вирощувати власний якісний продукт, Україна ризикує перетворитись на імпортера цієї продукції. При цьому неякісна дешева російська крупа не лише знищує економічну мотивацію в українських сільгоспвиробників вирощувати гречку, але вона також є шкідливою для споживання. Важливо відмітити, що неякісна гречка походженням з РФ завозиться в Україну за тіньовими схемами. Значні об’єми цієї продукції постачаються з Казахстану. Загалом, частка російської крупи на вітчизняному ринку сягає близько 45-50,4%», – сказав Марчук.

Лабораторні дослідження доводять, що російський продукт виробляється з порушенням технології – імпортована крупа за 9-ма з 12-ти показників не відповідає стандартам якості ДСТУ.

Наразі на переконання ВАР, для захисту вітчизняного ринку необхідно вводити антидемпінгові мита на імпорт гречки, що походить з Росії. КМУ повинен стимулювати виробництво гречки та захистити вітчизняного виробника через механізми державної підтримки. Крім того, Держпродспоживслужба обов’язково має проводити перевірку продуктів, що поставляються на вітчизняні ринки,  на предмет дотримання стандартів ДСТУ.

 

 

Перейти ВВЕРХ