Найцікавіше

Методика вирощування полуниць

За даними провідних виробників посадкового матеріалу ягідних культур в Україні, відомий сорт Альба дає врожай на рівні 25–30 т/га, Азія – 28–32 т/га, Роксана –– 38 т/га. Обов’язковими умовами при цьому є посадка 50 тис. рослин на гектар і належна агротехніка вирощування, яка включає підготовку ділянки для висаджування розсади з основним внесенням добрив.

Внесенню добрив має передувати аналіз ґрунту, який можна замовити в будь-якій спеціалізованій лабораторії або в сільськогосподарському науково-дослідному інституті, наприклад у Київському інституті садівництва. Стандартне дослідження ґрунту включає аналіз рівня pH, умісту гумусу, азоту (N), фосфору (P) та калію (K). Додатково можна визначити вміст елементів, що присутні в менших кількостях, таких як магній (Mg), бор (B), залізо (Fe), цинк (Zn) і марганець (Ma). 

 Полуниці дуже чутливі до вмісту солей у ґрунті, тому слід уникати внесення великої кількості органічних добрив безпосередньо перед висаджуванням розсади, оскільки це може пошкодити кореневу систему рослин. Найкращим періодом внесення гною є осінь попереднього року, якщо висаджування заплановане на весну, або весна, якщо висаджування заплановане на осінь поточного року. Гній, як і більшість мінеральних добрив, слід добре загорнути в ґрунт. Фосфорні, кальцієві та магнієві добрива вносять у ґрунт перед оранкою. Азот і калій можна додатково вносити під час росту рослин.

Часто фермери, особливо початківці, нехтують аналізом ґрунту перед закладанням ягідної плантації або вносять добрива на око. Вони сподіваються компенсувати нестачу певного елемента, якщо вона проявиться, за рахунок фертигації або листкових підживлень. Однак основні дози добрив, потрібні для формування 20–30 т/га врожаю, настільки великі, що зробити це неможливо. Фертигація і листкове внесення добрив можуть лише дещо скоригувати ситуацію. Крім того, для листкових підживлень мають бути вагомі причини, що заважають поживним речовинам засвоюватися через кореневу систему.

Полуниці добре ростуть на ґрунті, в який внесені органічні добрива. Органічні добрива покращують структуру ґрунту, стимулюють у ньому біологічну активність та підвищують уміст гумусу. Ґрунт з більшим умістом гумусу довше утримує вологу.

Оскільки на більшості плантацій полуниці вирощують протягом 2–3 років, органічні добрива кілька сезонів поспіль постачають рослинам основні мінерали, якщо внесена їх достатня кількість. Найкращим для використання органічним добривом є компостований коров’ячий гній. Інші типи гною (свинячий гній, курячий послід) також можуть використовуватися, але в компостованій формі, тобто змішані з соломою. Залежно від типу ґрунту рекомендується вносити 50–100 т/га.

 

 

Перейти ВВЕРХ