Найцікавіше

“Астарта” вже на Полтавщині не своя, вона тепер – агресор!

НАРОДНА ПРАВДА продовжує серію матеріалів, присвячених конфлікту агрохолдингу «Астарта-Київ» з селянами Полтавщини.

Пропонуємо другу частину інтерв’ю з Віктором Скочком, главою «ЗерноАгроТрейд», депутатом Полтавської облради.

Аграрій продовжує розповідь про конфлікт з керівництвом «Астарти-Київ; про «чорні» тендерні схеми; про «матеріальну допомогу» на сотні мільйонів. Також: чому йому соромно зустрічати іноземних гостей, які приїхали в Гоголеве на ювілей Миколи Гоголя.

Читайте 1-у частину: Коли ми піднімали «Астарту», ​​ми закладали інші смисли і цінності – Віктор Скочко!

– Вікторе Миколайовичу, і все ж: що похитнуло «Астарту», ​​звело нанівець плоди двадцятирічних зусиль? Ваша думка?

– Це пов’язано, перш за все, з Віктором Іванчиком (глава холдингу, – НП), може, криза вікова. І тому манія величі в ньому розігралася, що це саме він, Іванчик, все придумав?

Але дивно, ніхто ж і не заперечував. Безумовно, Іванчик був головним конструктором холдингу, можна сказати, генеральним директором проектного бюро. Але і співавторів у нього також було чимало, прекрасних людей, чиї креативні ідеї перетнулися в «Астарті» – і народилася нова якість. З цими людьми ми залучили канадського інвестора, першими вийшли на Варшавську фондову біржу, до «Астарти» ніхто цього в Україні не робив…

Але ось знайшовся черв’ячок, який почав точити здорове дерево, довгий час цей процес залишався непомітним. Так буває: дерево ще і цвіте, і дає яблучка – але воно вже приречене! Не змогли вчасно помітити, і, врешті-решт, «Астарта» стала нагадувати устроєм Українську державу: суди є, а правосуддя відсутнє, силовики є, а сили у цієї країни немає! Ні державу не можуть захистити, ні її громадян!

Бюрократичний апарат на порядок збільшили – щоб його ж і годувати.

Я вже говорив, Іванчик раніше спокійно їздив по всій Україні, спілкувався в селах з людьми, дізнавався їх потреби. Потім стало так, що я почав згадувати часи обкомів і парткомів: приїзд генсека, його зустрічають кегебісти, переодягнені в трактористів і доярок.

– Давайте ще раз про землю. Селяни продовжують віддавати свої паї «Астарті», адже договори укладалися не на один рік?

– «Астарта» вже більше десяти тисяч гектарів втратила – по всій Україні. Люди просто чекають і, тільки закінчується термін, відразу переходять до конкурентів.

Читайте також: Селяни Полтавщини звинувачують «Астарту-Київ» у підробці підписів на договорах оренди

Адже там і платять більше, і пам’ятають про соціальні зобов’язання – зорати і прибрати присадибну ділянку, допомогти, якщо трапиться біда. Важливо пам’ятати, що за роки нормального співробітництва з «Астартою» люди звикли до людського ставлення. Ми вважали нашим обов’язком забезпечувати шкільний автобус, годувати дітей безкоштовними обідами, допомагати людям у випадку хвороби або інших неприємностей. Коли ми з Коваленком пішли (екс-глава агрофірми «Добробут», – НП), відбулася різка зміна вітру, в «Астарті» з людьми стали поводитися, як з кріпаками. Це шокувало земляків.

– Мені вже розповідали про кабальні договори, якщо селянин просить гроші наперед. Ви про це?

– Не тільки. Ось тільки що приходила група селян, кажуть: «Вікторе Миколайовичу, візьми наші присадибні ділянки!» – «Що трапилося?». Виявилося, «Астарта» в обмін за оформлення документів на приватизацію пропонує договір – 25 років оренди.

– Тобто, «Астарта» робить документи і чверть століття користується безкоштовно землею?

– Саме так. У кожного є пай, скажімо, п’ять гектарів. Але, як правило, давали ще землю для ведення особистого господарства – до гектара. На ці ділянки документи не оформлялися, просто всі знали, що ось є поле, це моя земля, а це – сусіда. А тепер вимагають документацію, і щоб її зробити, потрібно заплатити п’ять-шість тисяч гривень. І ось за ці п’ять тисяч і вимагають розплатитися орендою на 25 років – так, це кабальні умови. І людина, що мені розповідала, сміється: «Мені зараз 55 років, цікаво, навіщо мені ця ділянках знадобиться через чверть століття?»

«Астарта» перестала бути своєю, вона тепер на Полтавщині – агресор!

– Вас з Олександром Коваленком звинувачували, що, коли різко конкуренти стали платити більше, ви самі почали піднімати ціну на оренду, без узгодження? Це правда?

– Це по-людськи. Якщо конкурент платить 12%, то як я можу своєму односельцю платити 8%? Так ринок склався. Багато, після початку війни, втратили можливість займатися металургією, вугіллям – і стали інвестувати в сільське господарство – злетіли ціни.

А в Києві цю тенденцію нібито не помітили, самодіяльність стали припиняти. Адже двісті п’ятдесят тисяч гектарів у земельному банку, заощадь на кожній сотці – в результаті величезні гроші! 1% – це приблизно чотириста мільйонів гривень. Тому нам з Коваленком сказали: ось записаний такий відсоток у договорі – його і платіть! І ми стали відставати: сусіди платять 10%, ми – 8%, конкуренти 12%, ми – 10%. І думаю, це не питання економіки, а питання жадібності.

Читайте також: «Астарта» відмовилася возити в школу дітей, тому що селяни «притримали» 50 га землі

Немає ніяких образ. Не шкодую про ці двадцять років в «Астарті». Просто хочеться розібратися, чому так сталося? Адже я будував іншу компанію, на інших засадах, я туди вкладав інші цінності. Ми побудували Свято-Миколаївський храм у нас у Гоголевому, зробили поле для концертів, ярмарків, я переніс сюди вітряк і хатку ХІХ століття. Тобто були надія і віра, що ми зможемо зажити по-людськи, а не спостерігати, як руйнуються будинки і корівники, як роз’їжджаються односельці.

І ще: адже я агітував селян давати паї в «Астарту», ​​підписувати договори на десять років. Тепер їм це невигідно, і вони мені кажуть: «Вікторе Миколайовичу, ми вірили тільки вам, як нам тепер бути?»

– Я говорив з одним з колишніх співробітників «Астарти», він побіжно згадав про якусь практику давати «безповоротну фінансову допомогу» – виводити гроші з прибуткових підприємств холдингу. Можете розповісти докладніше?

– Ця практика почалася недавно, з приходом в компанію Віктора Анатолійовича Гладкого.

Куди допомога йшла, не повідомлялося. Сенс цього «бізнесу»: попрацювавши рік, регіональні відділення віддавали свій прибуток на «безповоротну фінансову допомогу» іншим структурним підрозділам холдингу «Астарта-Київ». Ми з Коваленком намагалися про це говорити і на нарадах, і на особистих зустрічах. Змістовних відповідей не отримували.

– Про які суми йшлося?

– Про мільярди. Практично всі підприємства, які працювали в Полтавській, Харківській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій областях – всі віддавали цю «допомогу». Моє підприємство, «агрофірма імені Довженка», за два роки віддало приблизно 800 мільйонів гривень. Так вимивався весь прибуток.

За статутом керівництво має право розпоряджатися прибутком. У колишні роки ми інвестували в інфраструктуру, купували нову техніку, покращували умови праці – коротше, вкладали в розвиток виробництва.

Тепер все змінилося. Так, ми з Коваленком опиралися. Але так і у всій Україні, «Астарта» нічим не відрізняється: якщо ти маєш позицію…

– Отримаєш пропозицію, від якої неможливо відмовитися.

– Так. Отримаєш по заслугам і пропозицію звільнитися.

– Але з точки зору закону вони мали право так вчинити?

– Є серйозний нюанс – відповідальність перед акціонерами. Ось на Подолі відкрився бізнес-центр «Астарта», будівництво коштувало в районі 50 000 000 євро.

Бізнес-центр «Астарта» на Подолі

Виходить, «Астарта» з агробізнесу виводить кошти в сферу будівництва нерухомості. Але ж люди вкладали в агро, нерухомістю займаються зовсім інші. І питання: чи хочуть люди, які інвестували в сільське господарство, щоб їх прибуток йшов на будівництво бізнес-центрів?

З’явилися ще способи для комбінацій – не такі масштабні, але які також завдали великої шкоди.

Київ перемкнув на себе всі фінансові потоки, я сам вже не міг найняти техніку для вивезення врожаю, замовити будівельно-монтажні роботи або запчастини комбайнів. Все робилося через Київ, і ми стали отримувати товари і послуги низької якості.

Було так. Наприклад, невідомі мені люди виграли тендер на вантажні перевезення, з’ясовувалося, що у них у компанії немає жодного автомобіля. Люди з’являються у мене, намагаються укласти договір на вивезення восени цукрових буряків. Я запитую, а де ви візьмете машини? Кажуть, що наймуть у нашому ж Шишацькому районі. Займалися такою справою? Кажуть, що ні. Я обурююся, адже тут у нас фахівці, які довгі роки цю роботу ведуть і знають її досконало. Чи можуть вони поручиться, що виконають все в повному обсязі?

Читайте також: Селяни Полтавщини розповіли, як «Астарта-Київ» тероризує їх судовими позовами

«Перевізники» кажуть: вам що, з Києва не дзвонили? Я намагався не укладати договір, але це було б перевищенням повноважень, з Києва натиснули, довелося погодитися.

І що потім вийшло: в 2016 році вони весь буряк вивезти не змогли, залишився гнити на полях, а фірма розчинилася в просторі. І роботу закінчили вже ми, власними силами, з великими втратами.

– Для чого це робилося?

– Тобі дають можливість виграти тендер, потім виділяють хороші ресурси, ти їх не використовуєш, а рештою суми ділишся. І ніякої відповідальності за неякісну роботу.

– Я радий побувати на батьківщині Гоголя, вже чув, що був ювілей, гості. Розкажіть про це!

– 1 квітня виповнилося 210 років нашому славному Миколі Васильовичу Гоголю. Будинок моєї мами межує з маєтком Гоголів-Яновських, де тепер музей письменника. Так що я Гоголя вважаю не тільки земляком, ще й сусідом.

Хороше свято вийшло, багато гостей зарубіжних: мер з Італії, японський професор, гості з Словенії, Польщі (представники діаспори Вроцлова, де сто тисяч українців живе). Все відмінно вийшло, всі задоволені, прекрасна погода.

Ще раз переконався, наскільки великою є гоголівська сім’я, що наш земляк Гоголь належить усьому світові, що всюди його люблять і шанують! До відновлення садиби Гоголя підключилася Полтавська облдержадміністрація, все зробили, поставили нові ліхтарі, проклали доріжки, поміняли грунт для газону. Відкрився оновлений Гоголівський культурний центр, де і виставковий зал, і бібліотека, сюди передані унікальні видання про Гоголя з Києва і Полтави. Є і комп’ютери для дітей, і зал урочистих одружень.

Але знаєте, мені було трохи соромно зустрічати гостей. Адже дорога з Полтави в Гоголеве – одна, і гостям довелося проїжджати повз зруйновані села, де ще кілька років тому було життя, виробництво. Після укрупнень «Астарти» залишилися лише зруйновані сараї. Або корівники, які вони під сараї переробили, але тримають у себе, не дають в оренду – де люди могли б вирощувати велику рогату худобу, свиней.

«Астарту» цікавить лише земля, де можна вирощувати соняшник, кукурудзу, сою, буряк. А менш рентабельні виробництва їх не цікавлять, навіть не дозволяли на них відволікатися, наказували знищувати свиноферми.

А я б узяв ще цілі будівлі в оренду – і все б вийшло, адже досвід величезний. Ми, поки нам цю діяльність не відрубали, домоглися від наших корів надоїв світового рівня. А «Астарта» тримає цю землю, не пускають інвесторів.

І ось тепер тут – пустеля, місцеві від’їжджають працювати в Польщу. Їм після укрупнення не вигідно добиратися на роботу за 60 км на тракторі, вони хочуть відчувати себе людьми.

Чим це закінчиться? Я впевнений, якщо нічого в країні не змінити, сюди через років три почнуть звозити китайців, яких умови праці повністю влаштують. Це не чутки, вже зараз у Шишаках будують гуртожиток спеціально для китайців.

І ще раз скажу про головне – ми любимо нашу землю, де стільки великих людей народилося. Ми за неї відповідальні. Відродити її можна тільки якщо дбати про головну нашу цінність – людей.

Утримаємо наших людей, не пустимо їх наймитувати в Польщу – значить, у нас все знову розквітне. І зустрічати будемо не китайських заробітчан, а посла Китаю, коли він приїде в Гоголівський культурний центр – мимо славних наших полтавських сіл, по європейській дорозі!

Розмовляв Ярослав Гребенюк

Перейти ВВЕРХ