Один із наших друзів натрапив на псевдо-вікіпедиста, який шантажем намагався вибити гроші за “пропуск” статті у Вікіпедію. Копнувши глибше, ми з’ясували, що Сергій Гарбарук уже понад 3 роки займається скамом, пов’язаним із Вікіпедією, а влітку 2021 року він зареєстрував ФОП і вийшов на новий рівень.
Зараз здійснює діяльність і виставляє інвойси як ФОП ГАРБАРУК СЕРГІЙ СЕРГІЙОВИЧ
Дата державної реєстрації: 25.06.2021
Дата запису: 25.06.2021 Номер запису: 2010350000000008481
Схема наступна: Сергій видає себе за експерта та власника багатьох крутих акаунтів у Вікіпедії та обіцяє компаніям створити про них сторінку й налаштувати Google Knowledge Panel. Серед жертв шахрая були переважно стартапи та криптокомпанії з Азії й США, але дісталося навіть кільком українським підприємствам.
Лише у проміжок з 2019 по 2020 рік з Вікіпедії було видалено 17 із 18 створених Сергієм сторінок. Постраждали такі компанії як Job.com, Spacebit, ARDOR, Bitkub, Minebest, N.exchange, Ignis та ін.
“Клієнтів” серед крипто- і блокчейн-проєктів стало так багато, що горе-підприємця у травні 2021 повністю і безстроково заблокували у всіх проєктах і мовних версіях Вікіпедії.
Втім блокування не зупинило, а тільки надихнуло Сергія Гарбарука, підказавши ще коротший і швидший спосіб заробляння. Статті можна навіть не намагатись створювати. Головне – продати, отримати оплату, а далі просто блокувати замовників і зникати.
Тож, уже через місяць хлопець зареєстрував ФОП і продовжив справу. Далі з backlog Вікіпедії дізнаємось, що наступними кого обманув Сергій стали: Change, IoTeX, WOWCube, Stephen Calk, Martin Muoto та ін. Підприємливий чернівчанин став створювати багато фейкових акаунтів (так званих скопапетів) у Вікіпедії, тож подальшу кількість жертв порахувати дуже складно.
Шахрай працює в основному через 2 канали – email-розсилки та LinkedIn.
У разі ж якщо потенційний клієнт відмовляється платити після численних листів і фоловапів, Сергій переходить до погроз, що не пропустить статтю у Вікіпедію, навіть коли для того будуть усі підстави.
Скамера Гарбарука можна розпізнати за великою кількістю складної термінології в переписках, завдяки якій він створює собі образ експерта. Серед інших ознак – купа псевдонімів та використання псевдотермінів у чаті, накшалт “валідація сторінки” (такого терміна не існує).
Отже, будьте пильні та попередьте своїх знайомих у професійних маркетингових і PR колах. А якщо ви вже постраждали, то звертайтеся до Фонду Вікімеді, щоб мати можливість заблокувати нові профілі під якими працює Сергій.
Як професійний скамер Сергій Гарбарук уже 2 роки розводить компанії на “валідацію” їх сторінок у Вікіпедії
