Найцікавіше

Скандал навколо тендерних закупівель рейок для Укрзалізниці: проведення процедури затягується, перешкоджаючи безперебійній роботі залізниці

Попри гостру необхідність в постачанні залізничних рейок для безперебійної роботи АТ «Укрзалізниця», їх функціональний підрозділ безпрецедентно затягує проведення публічної закупівлі і тим самим перешкоджає повноцінному функціонуванні залізниці.

І все це відбувається під часу війни, яка триває вже майже півтора року. Російська Федерація здійснює терористичні атаки на інфраструктуру країни, підриваючи залізничні колії та знищуючи сполучення між містами, наявність рейок є важливою умовою забезпечення безперервного функціонування не лише самої залізниці, а й життєзабезпечення різних ланок суспільства, в тому числі регулярних поставок військової техніки та боєприпасів в місця ведення активних бойових дій.

20 березня 2023 року Філією «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2023-03-20-011413-a публічну закупівлю: Рейки залізничні (Лот 1 – 34940000-8 – залізничне обладнання; Лот 2 – 34940000-8 – залізничне обладнання; Лот 3 – 34940000-8 – залізничне обладнання; Лот 4 – 34940000-8 – залізничне обладнання).

28 квітня 2023 року відбулось розкриття тендерних пропозицій, відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свої тендерні пропозиції для участі у процедурі закупівлі подали наступні учасники::

  1. TAURİTUS İC VE DIŞ TİCARET MAKİNA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ;
  2. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ”;
  3. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “МЕТІНВЕСТ-СМЦ”;
  4. China First Heavy Industries International Development Co., Ltd.

09.05.2023 року АТ «Укрзалізниця» за результатом розгляду пропозицій визнала переможцем по всіх 4 Лотах TAURİTUS İC VE DIŞ TİCARET MAKİNA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ.

Однією із вимог тендерної документації було, надання учасником закупівлі листа-гарантії від виробника продукції щодо можливості поставки товару в строках та у обсягах передбачених умовами закупівлі з посиланням на реквізити договору з виробником, або сертифікату дистриб’ютора, представника, дилера. Однак серед документів поданих переможцем закупівлі даний лист відсутній.

12.05.2023 року ТОВ «ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ» подало Скаргу в Антимонопольний комітету України щодо скасування рішення про визначення переможцем закупівлі TAURİTUS İC VE DIŞ TİCARET MAKİNA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ по Лотах 1-4.

Антимонопольний комітет України Рішенням №7493 від 29.05.2023 року задовільнив скаргу  ТОВ «ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ» та зобов’язав Акціонерне товариство “Українська залізниця” в особі філії “Центр забезпечення виробництва” скасувати рішення про визначення TAURİTUS İC VE DIŞ TİCARET MAKİNA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ переможцем за процедурою закупівлі — “Рейки залізничні (Лот 1 – 34940000-8 – залізничне обладнання; Лот 2 – 34940000-8 – залізничне обладнання; Лот 3 – 34940000-8 – залізничне обладнання; Лот 4 – 34940000-8 – залізничне обладнання)”.

08.06.2023 року Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» на виконання рішення Комісії АМКУ від 29.05.2023 № 7493-р/пк-пз скасувало рішення уповноваженої особи про визначення TAURİTUS İC VE DIŞ TİCARET MAKİNA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ переможцем процедури закупівлі.

У відповідності до законодавства України, наступним кроком мало б бути визнання переможцем компанії, яка наступна в черзі як найбільш економічно вигідна. Натомість Замовник, дискваліфікує усіх учасників закупівлі в тому числі і ТОВ «ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ», який був наступний в черзі.

Дискваліфікацію ТОВ «ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ» обґрунтовано, тим, що на адресу замовника надійшов лист від офіційного дистриб’ютора виробника, в якому повідомляється, що учаснику не надавалися повноваження представляти виробника у даній процедурі закупівлі. Однак жодні докази на підтвердження цих тверджень Замовник не надав. Замовник не звертався за підтвердженням інформації, наданої ТОВ «ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ» до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції (зокрема до виробника товару, що є предметом закупівлі PANGANG GROUP PANZHIHUA STEEL & VANADIUM CO., LTD).

Тобто Замовник не отримував достовірну інформацію щодо факту зазначення у тендерній пропозиції ТОВ «ДОРІНВЕСТКАПІТАЛ» будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою під час визначення результатів відкритих торгів, що спростовує наявність у Замовника підстав для відхилення їх тендерної пропозиції.

За результатом проведеного журналістського розслідування, можна прийти до висновку, що дані торги були опубліковані та проведені під конкретну компанію, оскільки не дивлячись на беззаперечні порушення TAURİTUS İC VE DIŞ TİCARET MAKİNA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ, їх було визнано переможцями та лише після оскарження даного рішення в Антимонопольному комітеті України – відхиллено. Одразу після чого в той самий день дискваліфіковано всіх інших учасників торгів, що згідно законодавства призводить до анулювання закупівлі в цілому.

Варто підкреслити, що це вже не перша історія пов’язана із корупційною складовою в теренах АТ «Укрзалізниця», а саме історія закупівлі від 17.06.2022 опубліковано оголошення №17105026 про проведення електронних комерційних торгів «Рейки залізничні широкої колії типу Р-65 з загартованою поверхнею кочення, 1 категорії, довжина 25 метрів» в якій переможцем було оголошено компанію  ТОВ «Скінест Рейл ЮЕЙ» (ЄДРПОУ 40433290, вул. Є. Коновальця, 32-б, літера А, офіс 3) єдиним бенефіціарним власником вказаного товариства є АТ «Скінест Рейл» (Естонія).

Разом з тим, встановлено, що вказані суб’єкти господарювання фактично входять до груп компаній «Skinest Rail», яка за попередньою інформацією фактично контролюється громадянами РФ, які отримують дивіденди від її господарської діяльності. Постачання продукції за даною закупівлею, відбулось частково. По даній справі вже відкрите кримінальне провадження, фігурантами якої є колишній керівник Центру забезпечення виробництва АТ «Укрзалізниця» Якимовський Олег, стосовно якого був скандал, щодо дарування йому Toyota Camry за сприяння одній із компаній учасників закупівлі. За даним фактом йому було оголошено підозру НАБУ та відсторонено від посади. Однак його колишня заступниця на даний час директор департаменту із закупівлі АТ «Укрзалізниця» Олійник Таїсія продовжила діяльність попередника. Всі рішення по  скандальних закупівлях рейок виробництва Російської Федерації та визнанню переможців приймались по вказівці члена правління АТ «Укрзалізниця»  Ореста Логунова, який був в тісних стосунках із компанією Скінест Рейл, однак кримінальне провадження завадило домовленостям Олійник і Логунова. Можна припустити, що нове лобіювання турецької компанії в даній закупівлі, може завершитись постачанням залізничних рейок, кінцевим власником і виробником яких буде Російська Федерація.

Перейти ВВЕРХ