Найцікавіше

Кандидат на службову перевірку. Чи не ослабляє оборону держави корупційне минуле генерала Артема Богомолова

«Наша держава має пройти трансформацію. Це означає, що на державних посадах точно не будуть ті, хто працює собі на кишеню, а не заради України. Кожен такий ділок, як мінімум, піде під суд». У щоденному зверненні президент Володимир Зеленський послав черговий сигнал держслужбовцям: безкарно красти більше не вийде.

Неодноразово такі ж самі слова він адресував військкомам і співробітникам ТЦК. Для них не минулось без наслідків — Україною прокотилась хвиля гучних справ і затримань. На черзі корупціонери у погонах серед військового керівництва — генерали і командири, які заробляють на війні. Хоча зі зрозумілих причин такі порушення не висвітлюються, зрідка просочуються лишень окремі повідомлення. Як, наприклад, було з комбатом 125-го батальйону ТрО, який підірвав куплену волонтерами військову автівку. Або скандал із виплатами «бойових» родичам замкомбата, які не несли службу на передовій. Цілком можна припустити, що такі зловживання не поодинокі, і у доброчесності окремих військових високопосадовців дійсно є обґрунтовані сумніви. Подекуди такі сумніви з’явились задовго до повномасштабного вторгенння Росії, але це чомусь не завадило підвищенню по службі, отриманню звань і нагород.

Артем Богомолов — заступник командувача військ оперативного командування «Захід» Сухопутних військ ЗСУ. Принаймні, так офіційно звучить його посада. Утім він був помічений на фото у телеграм-каналі Сирського у командному складі оперативно-тактичного угрупування «Соледар»

Артем Богомолов. Фото: Час змін

Вперше широкому загалу стало про нього відомо 15 жовтня 2014 році. Тоді співробітники управління по боротьбі з організованою злочинністю затримали 37-річного полковника Артема Богомолова, тоді в. о. командира військової частини А-1048 у Десні Козелецького району. Підставою стало вимагання хабара — 1 тисячі гривень за непритягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Під час слідчих дій до правоохоронців із аналогічними скаргами на командира звернулись ще близько 10 солдатів. Під час обшуку у підозрюваного вилучили щоденник, в якому він власною рукою занотовував, від якого саме з військовослужбовців і скільки грошей отримав. В кабінеті також знайшли 10 тисяч гривень і 300 грамів бурштину.

На той момент полковник Богомолов служив 20 років і тільки-но отримав підвищення до начальника штабу-першого заступника командира частини. Втім вже за 2 тижні після отримання нової посади він ризикнув усім заради 1 тисячі гривень. Замість 2 років позбавлення волі, яке передбачено статтею 368 ККУ, він отримав службове обмеження на аналогічний строк із відрахуванням з зарплати 15% на користь держави.

Втім проблеми із законом Богомолов мав задовго до того. Відомо, що наприкінці 1990-х — початку 2000-х він мав умовний термін покарання за розкрадання державного майна. У 2016 році, тобто на другому році війни проти Росії, він нібито відправив у запас декілька сотен військовослужбовців, не маючи на те законних підстав за що, можливо, міг отримати близько двох мільйонів неправомірної вигоди.

На рахунку Богомолова є й дисциплінарні порушення. Резервіст ЗСУ Дмитро Емельянчиков розповідав про хамське ставлення і приниження солдатів і ветеранів АТО у «Десні», яке дозволяв собі полковник Богомолов. Тоді він карав резервістів участю у розмінуванні полігону. На зауваження, що це не передбачено планом підготовки резервістів і в них немає необхідних навичок, полковник змусив писати пояснювальну.

Здавалося б на цьому його військова кар’єра мала б скінчитися. Але для Богомолова все тільки почалося. Весною 2019 року він очолив легендарну 72-у механізовану бригаду замість полковника Руслана Татуся. Ця новина сколихнула суспільство: під відповідним дописом на сторінці 72 ОМБр стали з’являтися коментарі від військовослужбовців з побажаннями бригаді «терпіння», бо під керівництвом Богомолова їй доведеться жити «за статутом ЗСУ». Найбільше тоді обурив той факт, що Богомолова призначили замість Татуся акурат між двома турами президентських виборів. За даними Цензор.net, Татуся зняли через те, що один з батальйонів у першому турі нібито у повному складі проголосував за кандидата Володимира Зеленського. Тобто нового командира призначили не будувати боєздатний підрозділ, а забезпечити необхідну кількість голосів тодішньому голові держави Петру Порошенку, який з тріском провалював президентські перегони.

Попри те, що його кандидат програв, Богомолов продовжив службу, просуваючись кар’єрними сходами все вище і вище. Став заступником командувача військ ОК «Захід». 4 березня 2022 року отримав від Зеленського військове звання бригадного генерала. Він тут же забув про свого колишнього політичного кумира Порошенка — перевзувся у повітрі і навіть подарував Зеленському шеврон бойової бригади.

Відомо, що вже під час повномасштабного вторгнення Росії Богомолов був одним з відповідальних за оборону Бахмута. Оборону, яка коштувала нам багатьох життів і врешті самого міста. Не було несподіванкою те, що росіяни обрали Бахмут як одну з пріоритетних цілей. Однак попри це не можна стверджувати, що оборона міста була організована бездоганно.

Богомолов (перший ліворуч) разом з командувачем Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковником Сирським. Фото: телеграм-канал Сирського

Головний редактор Цензор.net Юрій Бутусов, який власними очима бачив оборонні рубежі у Бахмуті, весною 2023 року заявляв: за місяці важких боїв у місті так і не побудували належну лінію оборони.

«Досі люди висуваються в голе поле, у посадку. У нас питання в інженерній техніці, у кількості екскаваторів, у нас їх у країні не вистачає? Не можна було за дев’ять місяців вирити оборонні полоси, закрити бетоном, плитами, захистити людей від обстрілів?.. Це потрібно сказати, щоб нарешті почали до цього ставитися відповідально», — казав він в ефірі NV. Тоді Бутусов не назвав прізвищ. Але, хто знає, може, він мав на увазі в тому числі й Богомолова?

Адже плануванню грамотної оборони міста могли завадити особисті інтереси і швидкі вигоди, за якими полюють деякі окремі генерали. Якщо це так, у справу мають втрутитися і провести перевірку відповідні органи і найвище військово-політичне керівництво, включаючи Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Бо трансформація держави, про яку говорить президент, неможлива без трансформації армії, в якій немає бути місця корупції, особистим вигодам та кон’юнктурі.

Перейти ВВЕРХ