Найцікавіше

Швейцарський інвестор розповів, як Кирило Шевченко віджав його майно і погрожував «зарізати»

У гучній справі про захоплення майна швейцарських інвесторів у Києві з’явилися нові деталі. Опубліковано аудіозапис, який свідчить: ділки не просто захопили і продовжують контролювати майно іноземних інвесторів, але й погрожують їхньому життю. Злочинці не бояться казати це відкрито, бо нібито мають надійний «дах». Втягнутим у цю кримінальну історію виявився і міський голова Києва Віталій Кличко, чиї невибіркові особисті зв’язки зіграли з ним злий жарт.

Головна дійова особа в цій історії — Кирило Шевченко. Невідомий широкому загалу, але відомий у вузьких колах. Йому приписують кримінальне минуле у Києві 1990-х років, кришування нелегальної торгівлі у столичних підземних переходах і особисті зв’язки з Віталієм Кличком. З лютого 2022 року Шевченко називає себе президентом Федерації боксу України. Частина колективу федерації звинуватила його в спробі рейдерського захоплення, що стосується самого Кличка — він публічно підтримує Шевченка в цьому статусі та регулярно «світиться» разом із ним на спортивних заходах.

Віталій Кличко (другий ліворуч), Кирило Шевченко (крайній праворуч) 

Також Шевченку приписують зв’язки з Денисом Комарницький — скандальним забудовником, якого ЗМІ охрестили «смотрящим» за незаконною забудовою Києва. Майновий скандал, про який піде мова далі, певною мірою підтверджує ці підозри. Адже без впливового помічника прибрати до рук чималий шмат землі Шевченку навряд чи вдалось би.

Отже у 2019 році Шевченко разом із його бізнес-партнером Ростиславом Грекулом створили організовану злочинну групу для захоплення активів компанії ТОВ «Б.М.К.-Білдінг», яка на той час належала групі інвесторів зі Швейцарії та Володимиру Мікуленку — колишньому віце-президенту Федерації боксу міста Києва, члену правління ГО «Захист і допомога» і віце-президенту ГО «ІНТЕГРУМ». Компанія «Б.М.К.-Білдінг» була створена під реалізацію проекта River Side. Це мало бути котеджне містечко на березі річки Десна на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району.

Схему почали реалізовувати в січні 2020 року, долучивши до неї розгалужену мережу спільників, чорних нотаріусів та інших шахраїв. Разом із ними Шевченко від імені директора ТОВ «Рівер Гарден» вчинив рейдерське захоплення і перереєстрував на себе електростанцію 2,5 мВт, яка належала ТОВ «Б.М.К.-Білдінг». Підставою для «угоди» начебто став підпис власника «Б.М.К.-Білдінг» Мікуленка, яких шахраї підробили.

Наступним етапом стало привласнення земельних ділянок на березі Десни, на яких, і мало бути збудоване котеджне містечко. Загалом протягом 2020 року Шевченко разом зі спільниками захопив понад 36 га землі, серед законних власників якої була й компанія «Б.М.К.-Білдінг». Захопили рейдери і саму цю компанію, переєструвавши її за дорученням ліквідованої на той момент кіпрської компанії «Конофікс Лімітед».

В лютому 2021 року банда Шевченка рейдернула ТОВ «Рівер Парк», замінивши юридичну адресу і директора, не отримавши на це згоди від Мікуленка, якому у компанії належала частка в розмірі 49,25%. Разом із юрособою до рук прибрали й 9 га землі, що межувала із раніше захопленими ділянками ТОВ «Б.М.К.-Білдінг».

Отримавши бажане, рейдери штучно створили кредиторську заборгованість двом віджатим компаніям — ТОВ «Рівер Холдинг» та ТОВ «Б.М.К.-Білдінг» — і подали їх на самоліквідацію. Наразі триває процедура банкрутства. Паралельно з рейдерською схемою Шевченко розгорнув рекламну кампанію з продажу захопленої землі. Проект він перейменував на «Рівер Гарден». Ділянки виставлені на продаж попри те, що вони перебувають під арештом у рамках кримінального провадження.

Опускаючи всі бюрократичні нюанси реалізації злочинної схеми, резюмуємо головне: швейцарським і українському інвестору завдано збитків на близько 40 млн доларів, в них віджали бізнес і земельні ділянки, які перебували в їхній власності. За допомогою підроблених підписів, фейкових документів і незаконних реєстраторських дій чорних нотаріусів, Грекул перетворився на «кінцевого бенефіціара» компанії ТОВ «Б.М.К.-Білдінг», замість швейцарських інвесторів. Більше того, Шевченко особисто представив його Віталію Кличку, назвавши саме «швейцарським інвестором». Фактично рейдери використали політичний імідж мера Києва і формально «узаконили» ним захоплення приватної власності в очах суспільства.

Саме такі висновки можна зробити з аудіозапису розмови між власниками «Б.М.К.-Білдінг», які постраждали внаслідок злочинних дій Шевченка і його банди. Представник швейцарського інвестора запевняє, що його сторона ніколи не мала ніяких справ ані з Шевченком, ані з Грекулом і не підписувала з ними жодних документів. Тим більше, вона не давала дозволу на відчуження свого майна.

Аудіозапис

«За моїми даними, це бандитське угрупування. Вони не бояться ані мера, ані кого іншого. Кирило (Шевченко – ред.) всім казав, що може вбити, зарізати і так далі. Це беззаконня, це бандитизм! У нормальному правосудді ми могли б подати всі документи, їх би арештували і все нам повернули. Але в Україні ти цього зробити не можеш. Це головна проблема цієї країни», — заявив представник інвестора.

Він заявив, що Кирило Шевченко особисто погрожував йому вбивством. Щодо іншого ошуканого власника — Мікуленка — бандити домоглися відкриття кримінального провадження, в якому жертва має процесуальний статус «підозрюваного».

Реалізувати таку нахабну схему можна за двох умов. Або маючи дуже міцний дах у місцевій владі та силових органах. Або переконавши усіх в наявності такого даху. Люди, які добре знають Шевченка, тяжіють до другого варіанту. Ймовірно, він просто використав ім’я добре знайомого по боксу мера Києва і зміг переконати всіх у власній впливовості і недоторканості. Втім, не виключено, що на якомусь етапі план дав збій — бо з початку року Шевченко, за даними ЗМІ, виїхав до Чорногорії і в Україну не повертався.

Історія прикра, але повчальна. Перш за все для керівництва Києва. Міському голові варто дистанціюватися від людей з кримінальним бекграундом, адже це дискредитує усю столичну владу. Помилкою було підтримати Шевченка у його намаганнях будь-якою ціною очолити Федерацію боксу. Тепер він кидає тінь на Кличка і його команду, маючи офіційний статус і вагу у боксерському середовищі. І останнє — у будь-якій ситуації інтереси інвесторів повинні переважати над інтересами друзів і знайомих. Якби в цій ситуації було б так, на пустирі, що на березі Десни, зараз красувалося б котеджне містечко, а не нахабна корупційна схема.

Перейти ВВЕРХ