Найцікавіше

Екопарк Осокорки: Побудувати житло для 10 тисяч людей не дають активісти з купою нерухомості у власності

В 2023 році один з найскладніших будівельних конфліктів в Україні спалахнув знову. В Дарницькому районі Києва, на ділянці біля озер Небреж і Тягле Stolitsa Group відновила будівництво житлового комплексу «Н2О». Раніше він мав назву «Патріотика на озерах» і безуспішно будувався нині неіснуючим банком «Аркада».

Stolitsa Group успадкувала цей об’єкт відповідно до Меморандуму, який у 2021 році підписали інвестори, забудовник, міська влада, МВС, СБУ і Мінрегіон за координації Офісу Президента України.

Після «падіння» Аркади недобудованими виявились 39 висотних будинків, без отриманих квартир залишилось більше 10 тисяч сімей інвесторів. При цьому, аудит виявив дефіцит на добудову у розмірі близько 3.6 млрд грн., які ні держава, ні місто виявились не готові фінансувати самостійно.

Натомість Меморандумом влада країни та міста гарантувала компанії Stolitsa Group передачу земельних ділянок на Осокорках, що були в оренді Аркади, та їх безперешкодну забудову. Компанія SG, у свою чергу, гарантувала інвесторам добудову їх об’єктів за рахунок 10% надходження коштів від продажу житла на цих територіях. Тоді здавалось, що побудувати житло для понад 10 тисяч сімей, які авансом заплатили за свої квартири, тепер нічого не завадить.

Власне, наразі забудові цих ділянок знову намагаються перешкоджати екоактивісти.

Пікет інвесторів «Аркади» 

Мітинг інвесторів Аркади в 2021 році

До початку будівництва «Аркада» мала усі дозвільні документи: договори оренди земельних ділянок, дозвіл ДАБІ на будівництво, затверджений детальний план території, містобудівні умови та обмеження, контрольні картки, тощо.

Однак, безпосередньо перед початком самих будівельних робіт, в кінці 2017 року, була зареєстрована громадська організація «Екопарк Осокорки». Її активісти виступили проти забудови, оскільки, на їхню думку, вона мала здійснюватися на природоохоронній території та позбавила б мешканців Осокорків зеленої зони для прогулянок.

Протести екоактивістів не завжди були мирними. Неодноразово вони завершувалися масовими бійками зі спаленням техніки, побиттям охоронців та будівельників. До нападів залучались представники інших напівзаконних громадських формувань. Парадоксально, але по факту напівкримінальну організацію чомусь фінансує поважний міжнародний фонд «Відродження», про що прямо сказано на сайті ГО «Екопарк Осокорки».

Наслідки «мирної» акції екоактивістів. Травень, 2018 рік. Фото: LB.ua

Врегулювати ситуацію, врахувавши при цьому інтереси кожної зі сторін, у 2019 році спробувала Київська міська держадміністрація. Поряд із 176 га під ЖК «Патріотика на озерах» (нині «Н2О») влада дала статус зеленої зони двом сусіднім ділянкам —  ландшафтний заказник «Осокорківські луки» і ландшафтний заказник «Озеро Тягле». Загальна їхня площа склала близько 400 га. Для розуміння масштабів даної зеленої зони, порівняйте її з площею усього комплексу ВДНГ, який має розмір близько 280 га. Задум чиновників зрозумілий: одні отримують житло, інші — величезну зелену зону, за яку так завзято боряться.

На жаль, зелена зона на ділі виявилась не потрібною екоактивістам. Відтоді вона так і залишається безхазяйною: заростає бур’яном, на ній «ростуть» сміттєзвалища і нетрі безхатьків. Місто не має грошей на впорядкування цієї території, а екоактивісти замість того, щоб втілити мрію про справжню зелену зону, продовжили цинічно воювати за 176 га, що залишились під законним контролем забудовника, який тепер перейшов до Stolitsa Group.

Конфлікт відійшов на задній план із початком повномасштабної війни, але влітку 2023 року спалахнув знову. Тож ми вирішили повернутися до цієї історії і нагадати, хто є хто і за що насправді бореться.

Так, влітку 2023 року компанія Stolitsa Group розпочала будівництво ЖК «H2O», а також почалось відновлення будівництва на об’єктах Аркади – ЖК «Патріотика» та «Еврика», де є вже перші здані будинки.

На цю подію відразу відреагували активісти «Екопарку» – почали знов перешкоджати будівництву, зупиняючи вантажні автомобілі.

Перечитуючи чати інвесторів Аркади в месенджерах, можна зробити висновок, що інвестори критично налаштовані до таких дій екоактивістів – пишуть, що держава в 2021 році їм гарантувала безперешкодне будівництво на даній території 176 Га і вирішення іхньої багаторічної проблеми. Окрім того, зазначають про наявність усієї дозвільної документації у забудовника – діючих договорів оренди земельних ділянок, дозволу на будівництво, контрольних карток, діючого детального плану території та відповідність Генеральному плану міста. А тому не розуміють, чому не реагують правоохоронні органи на незаконне перешкоджання будівництву.

Місцеві ж мешканці прилеглих масивів переважно зазначають, що ця проблема багаторічна і нарешті має бути вирішена компромісом – має бути і добудова багатоповерхівок Аркади, і упорядкування території, відведеної під забудову, і створення паркової зони на вже відведених ландшафтних заказниках.

Активісти «Екопарку» ж ні про які компроміси чути не хочуть та заявляють, що налаштовані і далі блокувати будівництво.

Ми розібрались з тим, хто стоїть за організацією екоактивістів. Тут справедливим буде зазначити, що троє співзасновників ГО «Екопарк Осокорки», які роками блокують будівництво квартир для 10 тисяч людей, самі житловими метрами не обділені. На трьох вони мають у власності загалом 15 приватних будинків, квартир та інших об’єктів нерухомості. Про це красномовно свідчать дані Єдиного державного реєстру нерухомого майна.

Зокрема, керівник ГО «Екопарк Осокорки» Олександр Пилипенко має у власності два котеджі у садовому кооперативі «Сонячний» неподалік будівельного майданчика ЖК «Н2О», 6 квартир і паркомісце у Києві, а також приватний будинок і земельну ділянку в Макарівському районі на Київщині.

Співзасновник організації Володимир Дикий також має приватний будинок поблизу озер на Осокорках (вул. Садова, 57) та дві квартири у столиці.

Третій співзасновник Сергій Маломуж також має власну квартиру в Києві. У 2022 році він балотувався у депутати Київради від нині забороненої російської партії ОПЗЖ та має спільний бізнес з колишнім топ-менеджером Укргазбанку Єгором Русиним, який фігурує у кримінальному провадженні про привласнення і розтрату майна.

Ще один співзасновник, Михайло Петелицький — уродженець Львову, де й зареєстрований. На Осокорках він не живе, але займається бізнесом. У вересні 2018 року, через півроку після початку громадських протистоянь навколо будівництва, він отримав з бюджету міста Києва 10,5 млн грн на створення мережі каяк-центрів в Києві. Один з цих каяк-центрів розміщується у так званому «Екопарку Осокорки», безпосередньо на озері Мартишів. Напевно, початок будівельних робіт пішов би туристичному бізнесу не на користь і х вирішили заблокувати будь-якою ціною.

Від початку протистояння на Осокорках не було схоже на захист екології, радше на захист власних інтересів. В когось на озерах налагоджений бізнес, інші — живуть безпосередньо на березі і не хочуть терпіти тимчасові незручності у зв’язку з будівельними роботами та майбутніми новими сусідами.

Шкода, що у всіх перипетіях цих подій страждають 10 тисяч киян, які ще у 2017 році вклали свої заощадження у будівництво житла, але досі не мають ані ключів від квартир, ані даху на головою. Тільки віру і надію на гарантії держави та на те, що придбане ними житло все ж збудують.

Перейти ВВЕРХ